[band]

Kapela

Současní členové kapely

Aleš "Alonzo" Komínek

  • kytara, zpěv


Současné projekty:

Gava Band

Sólová tvorba

Bývalé kapely:

Hluboké bezvědomí

CKB

 

Eduard "Eda" Dokoupil

  • baskytara, řev, zmatek


Současné projekty:

Seňorita

 

Jana Pupecká

  • zpěv


Bývalé projekty:

Kredit

 

Vojtěch Kuchta

  • kytara


Bývalé projekty:

Morfetamin

Innocens

Alchemy

 

Michal "Mick" Vaněk

  • bicí


Bývalé projekty:

Decadenth

Tear It Down

Demonium.cz

Z historie kapely

Vznik skupiny Krounex sahá do poloviny 90. let minulého století. Tehdejší tři studenti Střední průmyslové školy Jedovnice se rozhodli, že spolu vytvoří hudební těleso, ačkoli muzikantských zkušeností neměli mnoho. Bubeník Lukáš „Džin“ Grim předtím nějaký čas docházel do Lidové školy umění na výuku bicích nástrojů. Kytarista Jára Liška i hráč na basovou kytaru Eda Dokoupil si opatřili nástroje známé značky Jolana. Došlo také k zapůjčení nezbytné základní aparatury z Jedovnické školy a 10. ledna 1995 se mohla v Domově mládeže Jedovnice konat první zkouška. Už v dubnu 1995 se konalo premiérové veřejné vystoupení. Tehdy došlo také k angažování amatérské zpěvačky Jany Lajšnerové. Také za její pomoci se konala hudební akce u příležitosti posledního zvonění maturantů SPŠ. Středoškolské vzdělání poté tehdejší členové skupiny úspěšně dokončili, avšak přes prázdniny došlo k dočasnému přerušení činnosti kapely. V listopadu 1995 se Krounex opět dal dohromady, ale již na půdě kulturního domu ve Světlé u Boskovic. Pro zvýšení úrovně zpěvu členové mezi sebe přizvali zpěváka Petra, který s nimi vystoupil na dvou velmi úspěšných akcích v lednu 1996. V průběhu roku skupinu Krounex zpěvák Petr opustil, což se vykompenzovalo přijetím nepříliš zkušeného, ale o to více zapáleného baskytaristy a manažera Jana Hrnčíře. Dosavadní basák Eda dočasně přešel na doprovodnou kytaru. Během zbytku roku 1996 a začátkem roku 1997 absolvovala kapela několik málo veřejných akcí zejména ve Světlé.

Na jaře roku 1997 nastaly opět personální změny. Do sestavy se nenápadně zamíchal zpěvák a hráč na klávesy Jiří „Čmelák“ Palán, který hudební úroveň tělesa velmi pozvedl. Poté přišla také jeho sestra Hana, která vystřídala na postu příležitostné zpěvačky Eriku z Blanska, která se předtím zúčastnila několika zkoušek. Dál se jevilo jako neúnosné daleké dojíždění bubeníka Džina, proto bylo třeba najít náhradu. Za veliké štěstí je považováno angažování nadějného bubeníka Daniela Koblížka, který pocházel z Jevíčka. V roce 1997 se podařilo účinkování na několika zajímavých akcích, například Silvestr v Blansku. V tomto období se v Krounexácké sestavě mihl mladý klávesista Jiří Rosenberg ze Šebetova a odešel Jenda Hrnčíř. V roce 1998 absolvoval Dan Koblížek roční základní vojenskou službu v Českém Krumlově. Toto bylo příčinou přerušení činnosti Krounexu, během čehož někteří členové přešli do bluegrass-country kapely Nerwaři a někteří se hudebně neangažovali. Po příchodu bubeníka do civilu začala skupina opět zkoušet. Kytarista Jára Liška však začal tenkrát překvapivě naznačovat, že ho hudební práce sice baví, ale toho času se nedostává. Došlo tedy k tomu, že skupinu po letech opustil a stejně tak učinil také Jiří Palán. Zajímavostí může být, že Dan a basák Eda tenkrát nacvičili s dalšími dvěma muzikanty pásmo písní, které tenkrát na Silvestra za úplatu předvedli na Letovickém náměstí, ovšem v desetistupňovém mrazu. V roce 2000 se Dan Koblížek, Hana Palánová i Eda Dokoupil věnovali vlastním hudebním projektům a příležitostným kapelám. Přelom roku 2000 a 2001 zastihl basáka Edy, posledního zakládajícího člena Krounexu, již na vojně.

Na jaře 2001 Eda inicioval jednání o vytvoření zábavové kapely která by uspokojovala jeho představy o kvalitě. Ihned se samozřejmě spojil s Danielem Koblížkem a také s divokým zpěvákem Rudou Šnébergrem, se kterým se znali již z některých předchozích akcí. Důležitý post kytaristy obsadil tehdy ještě neznámý Franta Komínek z Uhřic. Tato čtveřice záhy pochopila, že jim tato sestava vyhovuje jak hudebně, tak i lidsky a poněvadž nikoho žádné lepší jméno nenapadlo, tak název Krounex opět ožil. Zkoušky se přesunuly do Jevíčských sklepních prostor. Premiérové vystoupení u příležitosti Jevíčské pouti na plošině návěsu kamionu uprostřed náměstí způsobilo svoje. Skupina se v té době (což se ukázalo jako velmi dobrý tah) spojila s tehdy nadějným DJ a dnes zvukařem Štěpánem Friedlem, který jí poskytl technické vybavení. Další veřejné vystoupení Krounexu bylo hostování na zábavě ve Velkých Opatovicích v září 2001, které mu otevřelo cestu k zábavovým pódiím v místě i okolí. V roce 2002 pak byl přizván na doprovodnou kytaru a tahací harmoniku multiinstrumentalista Aleš Komínek, který se se skupinou velice rychle sžil. Po úspěšném roce 2003 se v lednu 2004 s kapelou rozloučil zpěvák Ruda, kterého záhy nahradil již poměrně ostřílený hudebník Martin Korčák, který už měl i určité klávesové zkušenosti, například z kapely Deka. Martin spolu s Danem (kytara) a na krátký čas také za přispění Edy (basa) v tomto období mimo jiné tvořili své původní písně v jevíčském projektu Sajlens. Pro svou produkci potřebuje skupina také světelného technika, jímž byl v začátcích zábavového hraní známý DJ Micio alias „Míťa“. Na tomto postu ho však vystřídal bývalý dechovkový bubeník Radek Lev „Tygr“, jenž byl v roce 2005 vyměněn za Tomáše Dokoupila. Na sklonku roku 2006 předává Eda demokraticky funkci kapelníka do rukou pečlivého Aleše Komínka, který se této role zhostil velmi dobře. Začátkem roku 2008 opouští kapelu po několika letech působení kytarista Franta Komínek, aby se mohl již plně věnovat nové kapele Mandoria hrající vlastní tvorbu tvrdého ražení. Jediným kytaristou v kapele se tedy stává jeho bratr Aleš, který se mezitím vypracoval ve velmi dobrého hráče. Připojil se mezitím také k práci ve skupině Hluboké bezvědomí, kde již působil za bicí soupravou Dan. Neustále hledání dalšího hudebníka, který by doplnil sestavu o nějaký další nástroj, vyústilo v krátkou epizodu s Milanem Kochem, který se začátkem roku 2009 ujal doprovodné kytary, ale po půl roce odešel. V roce 2009 se vyřešily problémy s nedostatkem volných termínů D. Koblížka (především pracovní důvody) angažováním mladého nadějného bubeníka Luboše Němce. V případě náhlé potřeby zaskakoval Ruda Šnéberger jako doplňkový zpěvák.

V období let 2010 - 2014 se složení kapely neměnilo, bubnoval převážně Dan Koblížek. V roce 2012 kapela natočila svou vlastní píseň Bohatej a zdravej (hudba i text E. Dokoupil). Aleš Komínek si vybral několik skladeb, u kterých se ujal hlavního zpěvu. Martin Korčák již chtěl s hraním skončit, čímž pádem měla kapela postupně stále méně akcí v roce. Na Štěpánské zábavě v Trnávce koncem roku 2014 konalo Martinovo poslední vystoupení. Taktéž Dan kvůli zaměstnání a dětem velice omezil hraní. Počínaje rokem 2015 tedy skupina získala nového zpěváka Pavla Nemese (ex Krematorium) z Jevíčka, se kterým částečně obměnila repertoár. Úlohu hlavního bubeníka zároveň převzal Luboš. Dvou akcí v roce 2016 se v roli hlavního zpěváka a hostujícího klávesisty zúčastnil i přítel kapely Jiří Palán. Stále častěji skupina spolupracovala i s jinými zvukaři, například s Markem Nejezem. Někteří členové měli i paralelní hudební projekty. Eda a Aleš společně nějaký čas hráli v kapele Arakain revival (Nerakain), která zkoušela v Lipovci. Aleš dále působil v brněnské formaci CKB. Eda se stal členem skupiny Seňorita z Boskovic, hrající vlastní rockovou tvorbu. Zpěvák Pavel Nemes však v průběhu roku 2016 avizoval konec svého angažmá v Krounexu a také Luboš dával stále více přednost jiným aktivitám. Dan byl stále pracovně a rodinně zaneprázdněn, takže s ním nebylo možné v nejbližší budoucnosti počítat. Proto se Aleš a Eda rozhodli hledat jiné muzikanty a to i v širším okolí. Poslední akcí ve výše uvedeném složení byla tradiční Štěpánská zábava v Městečku Trnávce 26. prosince 2016.

O členství v kapele Krounex projevil zájem zkušený Mick Vaněk z Černé Hory, někdejší bicmen kapely Demonium a Decadent. Současně chtěl Aleš převzít úlohu zpívajícího kytaristy. Kapela tedy ve třech začala koncem roku 2016 zkoušet v Černé Hoře, záhy se přidala zpěvačka Jana Havelková-Pupecká, což umožnilo oživit repertoár. Po neúspěšném otestování dvou hudebníků na pozici druhé kytary se podařilo získat do sestavy kytaristu Vojtěcha Kuchtu z Bruntálu. Z důvodu posílení exponovaného postu hlavního zpěváka se na inzerát v březnu 2017 přihlásil zkušený Jiří Jaroš z Kuřimi.

V dubnu 2017 se již podařilo s velkým nadšením a chutí nazkoušet víceméně nový repertoár s více než 50 písněmi, z nichž většinu tvoří songy, které se příliš na zábavách nehrají a jsou neokoukané. Změnila se i podoba kapelních internetových stránek a zapracovalo se i na propagaci na Facebooku. Šestičlenná skupina Krounex měla v nové sestavě premiéru v období Velikonoc v Letovicích 14. dubna 2017. Lze říci, že Krounex nyní chytil druhý dech a snad bude dobrými hráčskými výkony bavit nejen sebe, ale i posluchače.

V průběhu roku 2017 se zpěvák Jiří Jaroš rozhodl již nepokračovat v působení s kapelou a nadále se věnovat sólové činnosti. Proto se Aleš a Vojta dohodli na částečném rozdělení hlavních zpěvových partií. Nyní můžete vidět a slyšet v kapele Krounex nevídanou věc, a to rovnou tři sólové zpěváky - Aleše, Janu a Vojtu.

V současnosti kapela usilovně pracuje na rozšíření repertoáru a zkvalitnění produkce.